DOLAR 32,4720 0.01%
EURO 34,8691 0.25%
ALTIN 2.478,130,66
BITCOIN %
Ankara
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

45 okunma

Carnegie Europe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘cesur’ adımlarını yazdı: Güçlü isteğini ilan etti

ABONE OL
18 Eylül 2023 18:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin peş peşe attığı kritik adımlar dünyada ses getirmeye devam ediyor. Ankara’nın artan jeopolitik önemine dikkat çeken analizlere bir yenisi daha eklendi.

‘Türkiye’nin Avrupa Hedefleri: Brüksel’den Bakıldığında Beklentiler ve Engeller’ başlıklı bir analiz yayınlayan Carnegie Europe, Türkiye’nin bağımsız bir dış politika izlediğine vurgu yaptı.

Mark Pierini imzalı analizde Vilnius’taki NATO zirvesinde Erdoğan’ın attığı adımlar için ‘cesurca’ yorumu yapıldı ve şu değerlendirmeye yer verildi;

‘Erdoğan, oldukça cesur bir şekilde, Temmuz 2023’te Vilnius’ta yapılan NATO zirvesinde İsveç’in Kuzey Atlantik ittifakına katılımını kabul ederek, ABD Başkanı Joe Biden ile diyaloğu yeniden başlatarak ve NATO konusunu yeniden masaya yatırarak tüm dikkatleri üzerine çekti.’

Türkiye’nin sağlam ve bağımsız bir dış politika izleme konusundaki güçlü isteğini ilan ettiğinin altının çizildiği yazıda ‘Birkaç hafta sonra Körfez ve Karadeniz’de yaşanan bazı gelişmeler ve yeni Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ilk resmi açıklamasının ardından Türkiye’nin dış politikasının ana eksenleri farklı bir şekilde ortaya çıktı. Türkiye, sağlam ve bağımsız bir dış politika izleme konusundaki güçlü isteğini ilan etti’ ifadelerine yer verildi.

Ankara’nın Körfez ülkeleriyle yeni anlaşmalar yaptığını hatırlatan yazar ‘Türkiye, Rusya ile uzun süreli bir diyalog yürüttü, AB’nin stratejik körlüğü olarak adlandırdığı durumu eleştirdi ve bunun tam tersi bir yönetim sistemini güçlendirmeye devam etti’ dedi.

Türk dış politikasının mercek altına alındığı yazıda şu yoruma yer verildi;

‘Ankara daha özerk ve Türkiye merkezli bir dış politikaya doğru tahmin edilebilir bir ilerleme kaydediyor.’

2007 yılında Fabrice Pothier tarafından kurulan Carnegie Europe, Washington DC merkezli Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın Avrupa merkezidir.

Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı sloganıyla dış politikanın daha özerk hale geleceğini belirten yazar ‘ülke çıkarlarına odaklanacak. Fidan’ın deyimiyle tam bağımsız, etkili, uluslararası gündemi belirleyen, etkili bir aktör olmayı hedefleyecek’ dedi.

Türkiye’nin verdiği mesajın açık olduğunu belirten yazar şu değerlendirmede bulundu;

‘Mesaj açık: Büyük ya da küçük, Doğulu ya da Batılı dış güçler, Ankara’yı kendi çıkarlarına zararlı olduğunu düşündüğü bir yöne itmeyecek. Bu doğrultuda, terörle mücadeleye daha fazla öncelik verilmesi, silah satışı ve askeri anlaşmaların dış politika aracı olarak kullanılmasıyla dış politika daha fazla güvenlik ağırlıklı hale gelecektir.’

Erdoğan’ın Ortadoğu gezisinde pek çok anlaşmaya imza attığını hatırlatan yazar bu anlaşmaların yeni politikanın en somut örneği olduğuna vurgu yaptı.

‘Brüksel’den bakıldığında yeni dönemin siyasi önceliği Mart 2024 yerel seçimleridir’ denilen yazıda Erdoğan’ın önceliğinin ise İstanbul ve Ankara’da zafer kazanmak olduğu belirtildi.

Türkiye – AB ilişkilerinde Kıbrıs’ın oynayacağı rolü de değerlendiren Carnegie Europe, ‘Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımaması ve son dönemde bölünmüş adada iki devletli çözümü teşvik etmesi, bu konuda AB ile çıkmazın uzamasına neden olacak’ dedi.

‘Türkiye’nin küresel liderlik hedefleri var’ denilen yazıda şu ifadelere yer verildi;

‘Dünya, Kıta Avrupası ve ötesinde çok önemli jeopolitik değişimlere tanık oluyor. Buna paralel olarak Türkiye dış politikasını yeniden yönlendiriyor ve küresel rolünü genişletiyor.’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş